Otomobil Neden Hararet Yapar?

Ana Sayfa » EĞİTİCİX » Otomobil Neden Hararet Yapar?
Otomobil Neden Hararet

Otomobil Neden Hararet

Motorun soğuma ihtiyacını karşılayan fanın işlevini yitirmesi, fan müşürünün arızalanması sonucu işlevini yapmaması motordaki suyun sirkülâsyonunu hareketlendiren devri daim pompasının contalarının eskiyip kırılması sonucu radyatör borularının aşınması ve bunun su kaybına neden olması, radyatör kapağının arızalanması, alternatör kayışının yerinden kopması ve zarar görmesi otomobilin hararet etmesine neden olur.

Hararet Yükseldiğinde Ne yapmalı?

Arabanızın motor ısının yükselmesini fark etmediğiniz takdirde, bir süre sonra motorda buharlaşma meydana gelebilir. Çıkan bu buhar dumanı aracınızın hararet yaptığını göstermektedir. Böyle bir durumla karşı karşıya geldiğiniz takdirde aracını müsait bir yerde durdurup kontrol etmeniz gerekmektedir. Bundan sonraki aşamada aracınızı istop ettirip motorun ısısının yeterince düşmesini beklemek olacaktır.

  • Aracınız motoru soğuduktan sonra radyatörünüzün kapağını kaldırarak su seviyesine bakılır. (Bu işlemi motor sıcakken yapmayın)
  • Otomobilinizin motoru, aracınızın soğutma sisteminden gelen bir problem nedeniyle su seviyenizi azaltmış olabilmektedir.
  • Aracınızın motoru radyatördeki suyun azalması sonucunda bir arıza yaptıysa bu sorunu düzeltmek için aracınızın eksilen su haznesini tekrar doldurup sorunu kısa bir şekilde kökten çözmüş olabilirsiniz.
  • Eğer sorun suyu eski miktarına tamamladıktan sonrada devam ediyorsa bu kolay bir arıza olmadığını göstermektedir. Bu durumda yapabileceğiniz bir teknik servisten yada işi bilen bir kişiden yardım istemek olacaktır.
  • Eğer gideceğiniz teknik servis arabayı durdurduğunuz yere pek uzak değilse oraya kadar gidebilmek için motorunuzu ısısının iyice düştüğünden emin olarak hararet göstergesinden motor ısısı takip edilerek teknik servise ulaşabilmektesiniz.
Arananlar:araba neden su kaynatır

BENZER İÇERİKLER

Distribütör Nedir ?

Distribütör Nedir ?Distribütör, endüksiyon bobini aracılığıyla ortaya çıkan yüksek gerilimi...

2. El Araç Alacaklar Dikkat!

2. El Araç Alacaklar Dikkat!Meclis’ten geçmesi beklenen Torba Yasa ile birlikte binlerce araç borçlarından...

Direksiyon Mili ve Görevleri

Direksiyon Mili ve GörevleriDireksiyon Mili Direksiyon aracın hareket aksamlarından biridir. Bu nedenle hayati...

Yorumlar

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

Citroen Berlingo Multispace 2019 Eski Halinden Eser Kalmadı
Citroen Berlingo Multispace 2019 Eski Halinden Eser Kalmadı Citroen Berlingo hafif ticari aracı koltuklu versiyonu Multispace eski halinden...
2019 Mercedes Amg G63 Çevresinde Kaçınılmaz Bir His Var
2019 Mercedes Amg G63 Çevresinde Kaçınılmaz Bir His Var 2019 Mercedes-AMG G63 çevresinde kaçınılmaz bir his var.Dokuz ileri vitesli...
Ford Ka Sedan 2018 İlgi Görüyor
Ford Ka Sedan 2018 İlgi Görüyor Ford gelişmekte olan pazarlar için yaratılan Ka’yı öngören ve satışlarından...
Cupra Ibıza 2018 Yeni İmajı İle Kendine Hayran Bırakıyor
Cupra Ibıza 2018 Yeni İmajı İle Kendine Hayran BırakıyorFord Fiesta ST ile yarışacak olan sıcak üretim modelini ima eden launch...
Detroit Volvo S90 Le Işıldıyor
Detroit Volvo S90 Le Işıldıyor Dünyada içlerinde ilk kez sürüş sırasında önemli avantaj sağlayacak...
Fırsatlar

Sitemize Son Eklenen Fırsat İlanları